.....

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?

Badania biomechaniczne w sporcie nie są niczym nowym. To dzięki nim światowej sławy piłkarze grający w najlepszych klubach czy wiodący skoczkowie narciarscy osiągają tak spektakularne wyniki. Badania te mogą służyć również pacjentom przygotowującym się do zabiegów ortopedycznych, a później kontrolującym postępy rehabilitacji. Laboratorium Biomechaniki działające przy Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra jest jednym z niewielu w Polsce oferujących taką możliwość.

Chód jest najważniejszą formą lokomocji człowieka i wyznacznikiem jakości życia. Dziennie dorosła osoba wykonuje nawet 85 tysięcy kroków. Jeśli w tym czasie dochodzi do nieprawidłowości, pojawia się ból, a nawet zmiany strukturalne.
Obecnie w większości gabinetów lekarz lub fizjoterapeuta oceniają chód pacjenta w sposób obserwacyjny. Jest to metoda czasem zawodna. Badanie ruchu przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów optycznych, jak dostępny w Laboratorium Biomechaniki w Kielcach BTS Smart, pozwala na wyznaczenie szeregu wielkości kinematycznych, czasowo-przestrzennych i dynamicznych.
W metodach optycznych ruch badanej osoby rejestrowany jest przez system kamer. Przed badaniem przeprowadzany jest wywiad lekarski, pomiar wagi, wzrostu, szerokości i głębokości miednicy, szerokości kolan i kostek oraz długości kończyn.

Następnie na ciele pacjenta w ściśle określonych punktach umieszczone są odblaskowe markery. Podczas pomiarów, w trakcie których pacjent najpierw stoi, a później spaceruje swoim normalnym trybem, sześć kamer rejestruje przemieszczanie się markerów po ścieżce pomiarowej.
Po tych czynnościach w oprogramowaniu wygenerowany zostaje raport z informacjami dotyczącymi szeregu parametrów ruchu i aktywności oklejonych grup mięśni. Uzyskane wyniki w precyzyjny sposób pomagają ustalić przyczyny nieprawidłowości chodu, jak również wspomagają dobór indywidualnego programu leczenia i ćwiczeń.
Badanie przy pomocy systemu BTS Smart trwa około godzinę, jest bezbolesne. Wskazaniami do jego wykonania są wszelkiego rodzaju bóle kostno-stawowe, mięśniowe, dysfunkcje chodu. System może być również wykorzystywany do badania postępów leczenia, rehabilitacji, badania ruchu kończyn górnych.


 LABORATORIUM BIOMECHANIKI     Szpital Kielecki św. Aleksandra Sp. z o.o.

       41-266-23-00        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.      25-316 Kielce, ul. Kościuszki 25

    design:     pawelkrol.it